Futbolun doğusu:ÇİN

Superbahis

Çin Süper Ligi Takımları
Devre arası transfer dönemi Avrupa'da sona erdiğinde pek fazla konuşulan bir transfer olmadı. Bunun sebebi yapılan-yapılamayan transferler miydi acaba?

Hiç sanmıyorum...

Futbolumuzun bir ileri bir geri gittiği bu dönemlerde doğudan bir ışık daha yükseldi. Futbolun uzak doğuda zirveye aday ülkesi Çin'den. Japonya'nın kısmen yapabildiği, Hindistan'ın son  2-3 yılda denediği ama başaramadığı projeyi daha uzun yılllara yayan Çin sonunda büyük atağa geçti. 1 Ay içinde yapılan milyon dolarlık transferlerin ardı arkası kesilmedi.

Atletico Madrid'den Jackson Martines'in 42 milyon €'ye rekor transferinin üzerinden 24 saat geçmeden bu defa 50 milyon € bonservisle Alex Teixeira Shaktar'dan Jiangsu Suning'e geçiş yaptı. Ligimizden de önce Ersan Adem Gülüm 7 milyon €'ye ardından Burak Yılmaz 8 milyon € 'ye takımlarından koparıldı. Bu futbolcularla yapılan uzun vadeli sözleşmeler ve ödenecek astronomik rakamlar da cabası...

Tüm bunların arkasında olay şey ise para. Dünyanın en güçlü 2. ekonomisi olan Çin'de yayın hakları beklenmedik bir şekilde 1.2 milyar $'a satıldı. Bunun yanı sıra kulüpleri satın alan teknoloji, sigorta ve diüer büyük sanayi şirketleri de işin boyutunu biraz daha öteye taşıdı. Anelka'lı Drogbalı girişimleri başarısız olan Çinliler bu defa başaracak gibi ne dersiniz..

0 Response to "Futbolun doğusu:ÇİN"

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.